VII  edycja nagrody  im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego rozstrzygnięta.

Ogłoszenie wyników odbyło się podczas uroczystej gali 8 listopada w Warszawie. 

Laureatami zostali:

Zespół Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i jego dyrektor Krzysztof  Głuchowski

za dzielność obywatelską, za odważne, wierne  i konsekwentne  stanie na straży wolności artystycznej, niezłomną i solidarną obronę demokratycznych wartości i procedur oraz ważny wkład w kształtowanie postaw obywatelskich

Jacek Karnowski, prezes  Ruchu Samorządowego „TAK! Dla Polski” , wieloletni prezydent Sopotu, obecnie poseł

za dzielność obywatelską, za osobisty przykład i zaangażowanie w obronę społeczeństwa obywatelskiego i w organizację oporu polskich samorządów wobec prób centralizacji państwa.

Laudacje wygłosili:  Danuta Przywara, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

– Władzom Zjednoczonej Prawicy udało się przejąć i popsuć wiele instytucji, w tym instytucji kultury. Potknęły się na zespole Teatru Słowackiego i jego dyrektorze. Nie dlatego, że zabrali się do tego nieudacznie. Ale dlatego, że zetknęli się ze wspaniałym zespołem. To była 696 dni grillowania – do dnia unieważnienia konkursu na nowego dyrektora. Walczyliście w najlepszym stylu – mówiła podczas gali Danuta Przywara  wygłaszając laudację na cześć laureata.

– Organizacja  oporu polskich samorządów wobec prób centralizacji państwa w  ostatnich latach wymagała uporu i determinacji. Nie wszyscy je mieli, Jacek Karnowski stał się symbolem tego oporu– mówił w laudacji prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. 

– Postanowiono nas ukarać za to, że wystawiliśmy Mickiewicza. Jestem dumny, że powtarza się historia Kazimierza Dejmka. Jakby scenariusz napisany w 1967–68 r. Jestem zaszczycony, że mogę być częścią zespołu, który zrozumiał w lot, że najważniejsza rzecz w życiu to nie zdradzać własnych ideałów, nie zdradzać samego siebie. Za żadne skarby – mówił Krzysztof Głuchowski.

–  Pokażemy, że samorząd jest solą demokracji – deklarował Jacek Karnowski. Porządnych, uczciwych ludzi jest więcej. Teraz będziemy musieli walczyć o samorząd wśród swoich. Samorządowców jest w nowym Sejmie kilkudziesięciu. Pokażemy, że samorząd jest czymś najważniejszym, solą demokracji.

Partnerem tegorocznej edycji nagrody był ZAIKS.