Janina Paradowska  (1943 – 2016)

Dziennikarka,ikona polskich mediów. Ma i będzie miała status i legendę jednej z najważniejszych i najbarwniejszych postaci dziennikarstwa Wolnej Polski.

Całe życie uprawiała dziennikarstwo. Od czasów Okrągłego Stołu –  dziennikarstwo polityczne. Wcześniej związana z pierwszą Solidarnością (była szefową organizacji w swoim wydawnictwie), poglądami zacumowała w okolicach misyjnego postrzeganiu polityki. Uważała, że gry i gierki polityczne, które obserwowała i opisywała, nie mogą być celem samym w sobie, że gra o tron nie jest sensem polityki, że w tej zabawie chodzi przecież nie o nich, lecz o nas. Stawała zawsze po stronie uczciwej polityki. I o taką politykę walczyła z wielką determinacją. Było to jej zawodem ale i jej pasją.

Związana przez 23 lata z Polityką z czasem wyszła poza gazetowe ramy, stając się jedną z pierwszych multimedialnych komentatorek. Przez wiele lat prowadziła i współprowadziła programy w telewizji i w Radiu TOK FM, regularnie pisała bloga, brała udział w konferencjach i panelach, prowadziła promocje książek i dyskusje, zajęcia ze studentami.

Była wielką damą, ale też apodyktyczną miłośniczką swoich racji – słusznych z punktu widzenia prawa i przyzwoitości. Bardzo przyjacielska, ale czasami humorzasta. Na zewnątrz mogła się wydawać chłodna i z dystansem, w bliższej relacji ciepła, uczuciowa, życzliwa ludziom.

Nie do podrobienia, jedyna w swoim rodzaju.