Laureatami tegorocznej edycji Nagrody im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego są prof. Janusz Zaleski, uznany m.in. za walkę z powodziami oraz Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia działające w obronie praworządności.
Gala uroczystego wręczenia VIII Edycji Nagrody Fundacji im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego nagrody odbyła się w środę 23 października w redakcji „Polityki”. Otrzymali ją Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia oraz prof. Janusz Zaleski.
Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia zostało wyróżnione za dzielność oraz „konsekwentną, odważną obronę praworządności, tropienie wszelkich przejawów jej łamania oraz prób obchodzenia”. Iustitia jest największym stowarzyszeniem sędziów w kraju, zrzeszającą ok. 3,6 tys. członków. Należy do niego niemal 40% polskich sędziów, którzy od 2015 r. bronili niezależność sądownictwa. Postępowania zainicjowane przez Iustitię przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka i Trybunałem Sprawiedliwości UE ustaliły nowy standard rządów prawa w Europie.
Prof. Janusz Zaleski otrzymał nagrodę „za dzielność obywatelską, za wielką wiedzę oraz pełne determinacji jej wykorzystanie, co przyczyniło się w znacznym stopniu do powstania zbiornika Racibórz, który uchronił Opole i Wrocław przed zalaniem podczas powodzi w 2024 r.”. Prof. Zaleski jest emerytowanym profesorem Politechniki Wrocławskiej i IMGW w Warszawie, autorem ponad 150 artykułów z zakresu gospodarki wodnej, inżynierii środowiska, zastosowania matematyki, finansów publicznych i polityki regionalnej. Od 2001 do 2006 r. był dyrektorem Biura Koordynacji Projektu Banku Światowego Usuwania Skutków Powodzi we Wrocławiu. W latach 2008–16 szefował Projektowi Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry, a następnie w Dorzeczu Odry i Wisły.
Pełen tekst na temat gali dostępny jest tutaj.

Zdjęcie: Leszek Holf (Polityka)

Zdjęcie: Leszek Holf (Polityka)

Zdjęcie: Michał Tomasik (Polityka)